Katowice z dziećmi

Brudne i nieciekawe?

Katowice przez wiele lat kojarzone były z przemysłem, zanieczyszczeniem powietrza i górnictwem. Jednak od tego czasu w największym mieście Śląska wiele się zmieniło. Powstało wiele nowoczesnych biurowców, pojawiły się deptaki, modne restauracje i puby, przebudowano dworzec główny i zmodernizowano Park Śląski. Dziś w stolicy Śląska znajdziesz mnóstwo fajnych miejsc i jeszcze więcej atrakcji dla dzieci i młodzieży!

Największe atrakcje turystyczne Katowic

Choć jest to jedna z najmłodszych metropolii europejskich, miasto Katowice może poszczycić się ciekawą architekturą. W środku budownictwa secesyjnego odnajdujemy elementy eklektyzmu, modernizmu czy wreszcie neoklasycyzmu. Za perły architektoniczne uznawane są także dawne miasta robotnicze Nikiszowiec i Giszowiec, które zachowując swój pierwotny charakter, pozwalają cofnąć się do początków XIX wieku, do pierwszych lat rozwoju przemysłowego Katowic. To tutaj reżyser Kazimierz Kutz nakręcił swój słynny tryptyk śląski.

Pomimo swojej przemysłowej historii, Katowice uznawane są za jedno z najbardziej zielonych miast w Polsce. Lasy i parki zajmują połowę miasta, a cała zieleń zajmuje 2/3 powierzchni miasta. W katowickich lasach wytyczono szlaki turystyczne i rowerowe, a także trasy konne. Katowickie parki to słynne miejsca spacerów i spotkań. Co roku w Parku Kościuszki odbywają się różnorodne wydarzenia kulturalne, które cieszą zarówno ze względu na otaczającą przyrodę, jak i muzykę.

Jeśli wybierasz się do stolicy Śląska z dziećmi, zapewniamy „nie będzie nudy” ! Atrakcje dla dzieci młodzieży na Śląsku i w Katowicach są bardzo zróżnicowane i można swobodnie zaplanować zarówno kilkugodzinne, jak i całodniowe spędzanie czasu. Część z nich znajduje się na terenie miasta lub przy granicy Katowic, a inne w położonych niedaleko miejscowościach.

Jumpcity

Doskonałe miejsce dla dzieci i nie tylko to Park Trampolin Jumpcity w Katowicach. Chętnie bawią się tam zarówno dzieci i młodzież, jak i dorośli. Obszar jest zróżnicowany i podzielony na sekcje, z rejonami o różnym stopniu trudności. Można tam spędzić czas czysto rekreacyjnie oraz ze zdecydowanie sportowym zacięciem.

Park Śląski

Park Śląski nazywany „oazą zieleni” znajduje się oficjalnie w Chorzowie, ale praktycznie na pograniczu tutejszych miast, w tym Katowic. W ładne dni zdecydowanie warto skorzystać z ogromnych terenów leśnych i pielęgnowanych powierzchni parkowych, podziwiając bujną roślinność i obszary wodne. Można się tam poruszać pieszo, ale także na rowerze lub rolkach. Z pewnością miejsce to ma potencjał, aby spędzić w nim dużo czasu, co wzmagają dostępne w pobliżu atrakcje, w tym Legendia i ZOO.

Legendia

Śląskie Wesołe Miasteczko, znane pod nazwą Legendia, jest jednym ze najstarszych i największych tematycznych parków rozrywki w całym kraju. Kompleks charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem dostępnych atrakcji, dzięki czemu są one odpowiednie dla osób w różnym wieku. Młodzież z pewnością przeżyje świetne chwile, gdyż część atrakcji gwarantuje bardzo emocjonujące doznania. Jedną z głównych atrakcji jest Lechcoaster, a więc czwarta pod względem wielkości i szybkości kolejka górska w Polsce.

Ogród zoologiczny

ZOO to kolejna z atrakcji. W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym można podziwiać różne gatunki zwierząt, a dostępne są tam, m.in. duże akwarium czy egzotarium, zatem można zobaczyć zwierzęta żyjące w środowisku wodnym.

Park Tadeusza Kościuszki

Ten urokliwy park położony jest w centrum miasta. W 1888 roku był to zaledwie mały park, który przekształcił się w park o powierzchni 72 hektarów. Uwodzi różnorodnością drzew, takich jak wiśnie i rododendrony, a także różami. Można także zobaczyć rzeźby autorstwa lokalnych artystów oraz drewniany kościół św. Michała Archanioła. W parku znajduje się także tablica pamiątkowa ku czci Tadeusza Kościuszki, opiekuna parku i jednego z największych nazwisk w historii Polski i Ameryki

Pobliskie atrakcje dla dzieci i młodzieży

Park Wodny Nemo

Park wodny Nemo znajdujący się w pobliskiej Dąbrowie Górniczej. To skarbnica fantastycznych i nowoczesnych basenów oraz innych atrakcjami wodnymi. W kompleksie znajdują się również miejsca o nieco innym charakterze – kręgielnia czy klub bilardowy oraz strefa restauracyjna. To idealne miejsce, w której młodzież może spędzić nie tylko długie godziny, ale i całe dnie.

Amerykański Park Rozrywki

Prawdziwie unikalnym miejscem i to w skali krajowej jest Amerykański Park Rozrywki „TWINPIGS”. Na terenie ponad 10 hektarów stworzono strefy nawiązujące do amerykańskich klasyków, historii i kultury zza oceanu. Lokalizacja jest znana jako wymarzone miejsce na wypoczynek dla rodzin z dziećmi, lecz nie jest dedykowana tylko najmłodszym. Doskonale będzie się tam bawić również młodzież, a rozrywka jest dostarczana nie tylko w słoneczne dni, gdyż przy gorszej pogodzie można oglądać filmy w technologii 360 stopni. Park ulokowany jest w Żorach.

Aquadrom

Aquaparki to atrakcje dla osób w zasadzie w każdym wieku i doskonałe pod kątem młodzieży, która będzie się świetnie bawić w zdrowy oraz aktywny sposób. Wraz z dużym zapotrzebowaniem na takie usługi w kraju pojawia się coraz więcej dużych miejsc o takim charakterze. W tym regionie zdecydowanie godny uwagi jest Aquadrom w Rudzie Śląskiej, ze spójną ofertą, podzieloną według trzech stref – Rekreacji, Sportu i Saunarium. Dotarcie tam z miast aglomeracji śląskiej jest dodatkowo ułatwione ze względu na położenie blisko dużych dróg, w tym autostrad. To ważny punkt na mapie całego województwa.

31 sierpnia, 2023