Dlaczego w hotelach nie ma pokoju numer 13?

Z pewnością zauważyliście, że w naszym hotelu w Nikiszowcu (podobnie jak wiele innych) nie ma pokoju numer 13. Jeśli jesteście ciekawi dlaczego i skąd się biorą te przesądy, zapraszamy do lektury.

Dociekliwi klienci

Często zdarza się, że klienci naszego hotelu w Nikiszowcu pytają nas, dlaczego w większości obiektów hotelowych nie ma pokoju numer 13. Uznaliśmy to pytanie za bardzo ciekawe i przeprowadziliśmy krótkie wiele „ śledztwo” w poszukiwaniu odpowiedzi. Prawdą jest, że brak pokoju numer 13 był utrwalany z pokolenia na pokolenie i nikt nie wiedział, dlaczego. Rozwiązaliśmy tę zagadkę!

Pokój 13, niewytłumaczalna, ale uporczywa fobia

Z liczbą 13 związanych jest wiele przesądów. Nie jest tajemnicą, że dla większości liczba 13, zgodnie z powszechnie przyjętymi wierzeniami, przynosi pecha. Co gorsze, wielu klientów hoteli cierpi na fobię liczby 13, którą czasami określa terminem się trzynastkofobią.

Liczba 13 jest uważana przez wiele kultur za oznakę pecha, co w dużej mierze tłumaczy brak pokoi z tym numerem w hotelach. Przesąd związany z liczbą 13 ma swoje korzenie w religii chrześcijańskiej. Mówi się o posiłku Ostatniej Wieczerzy, kiedy dwunastu apostołów gromadzi się wokół Jezusa. Judasz, który okaże się zdrajcą iw wydał Jezusa władzom rzymskim, był trzynastym uczniem zasiadającym przy stole Ostatniej Wieczerzy. Odtąd liczba 13 stała się liczbą nieszczęśliwą: 13 gości przy stole to dla wielu mroczna wróżba.

Ponadto, liczba 13 jest kojarzona ze śmiercią na wróżbiarskich kartach tarota, co jeszcze bardziej wyjaśnia, że w kulturze popularnej liczba ta może być uważana za talizman przynoszący pecha!

Klątwa liczby 13 była często wspominana w przypadku misji Apollo 13. Rakieta wystartowała o 13:13 z platformy 39 (13 × 3), po czym eksplodowała w locie kilka minut po stracie!

Popularne wierzenia o numerze 13 przynoszącym pecha uogólniły się w wielu aspektach naszego społeczeństwa: wiele ulic nie ma numeru 13, linie lotnie, np. Air France, usuwają wszystkie rzędy 13, a w formule 1 nie ma samochodu numer 13. Co ciekawe, w niektórych krajach trzynaste piętro niektórych budynków otrzymuje nazwę 12a lub 12bis!

Wręczenie kluczy do pokoju trzynastego gościowi jest dziś praktycznie niemożliwe. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że odmówi lub odbierze to, jako niemiły gest. Nawet, jeśli nie odważy się nic powiedzieć, ryzykuje, że będzie mniej zadowolony z pobytu. Aby uniknąć tego rodzaju dyskusji i niedogodności, większość hoteli na świecie nie ma pokoju 13!

24 lipca, 2023