2-gwiazdkowy Hotel – Jakie wymagania musi spełnić obiekt noclegowy, aby otrzymać 2 gwiazdki?

Wybierając hotel, często pierwszym kryterium, na które zwracamy uwagę, jest liczba gwiazdek. Im jest ich więcej, tym wyższy jest standard zakwaterowania i szerszy zakres dostępnych udogodnień. System ten, choć orientacyjny, pomaga podróżnym w wyborze hotelu odpowiadającego ich potrzebom i oczekiwaniom. Hotel 2-gwiazdkowy jest doskonałym wyborem dla tych, którzy szukają kompromisu między ceną a jakością świadczonych usług. Ale co dokładnie oznaczają te dwie gwiazdki i jakie standardy musi spełniać hotel, aby je otrzymać?

Spis treści:

Czy warto zwracać uwagę na gwiazdki?

W Polsce podobnie jak w wielu innych krajach, system przyznawania gwiazdek hotelom nie jest regulowany przez jeden, uniwersalny organ. Zamiast tego, istnieje wiele różnych organizacji i systemów, które kierują się różnymi kryteriami, w dużej części opcjonalnymi, co dodatkowo komplikuje porównywanie standardu pomiędzy różnymi obiektami noclegowymi.

Niektóre hotele mogą być oceniane przez międzynarodowe agencje ratingowe, podczas gdy inne mogą podlegać lokalnym systemom oceny. Ponadto, niektóre obiekty noclegowe samodzielnie określają swoją liczbę gwiazdek bez niezależnej weryfikacji, co może prowadzić do nieścisłości i potencjalnego wprowadzania w błąd klientów. To sprawia, że system gwiazdkowy może wydawać się niejednoznaczny i złożony.

Chociaż zdecydowana większość hoteli 2-gwiazdkowych będzie oferowała bardzo podobny standard, przed dokonaniem rezerwacji warto sprawdzić wyposażenie pokojów oraz listę dodatkowych udogodnień.

Standardy techniczne

Hotele 2-gwiazdkowe muszą spełniać określone wymogi techniczne, takie jak dostępność wentylacji mechanicznej i ogrzewania w całym obiekcie, instalacji sanitarnej z ciepłą i zimną wodą dostępną przez całą dobę, a także dostosowanie oświetlenia do charakteru pomieszczeń. W przypadku budynków wyższych niż cztery kondygnacje wymagane są windy lub schody ruchome.

Metraż pokojów jest również ściśle określony. Minimalna powierzchnia wynosi 9 m² dla pokoju jednoosobowego, 12 m² dla dwuosobowego, 15 m² dla trzyosobowego i 18 m² dla czteroosobowego. Za każdą dodatkową osobę powierzchnia pokoju powinna być zwiększana o 4,5 m².

Pokoje

Każdy pokój powinien być wyposażony w łóżko o wymiarach 90×200 cm (jednoosobowe) lub 140×200 cm (dwuosobowe). Obecnie, standardem jest także telewizor i dostęp do Internetu. Dodatkowo możemy przypuszczać, że w naszym pokoju znajdzie się szafka nocna z lampką, biurko z krzesłem, oraz komoda lub szafa.

Łazienka

Rezerwując pokój w hotelu 2-gwiazdkowym, możemy spodziewać się własnej łazienki, wyposażonej w co najmniej wannę lub kabinę prysznicową, umywalkę, WC oraz podstawowe akcesoria takie jak lustro, pojemniki na mydło i papier, wieszaki na ręczniki, a także dozownik mydła. Kwestię prywatnej łazienki warto jednak sprawdzić przed dokonaniem rezerwacji, ponieważ w starszych obiektach minimalna ilość pokoi z łazienką może wynosić jedynie 50%. Wymiana ręczników i pościeli odbywa się najczęściej co 3 dni lub na życzenie gościa.

Nie wszystko jest oceniane

Kierując się ilością gwiazdek, powinniśmy pamiętać o aspektach, które nie są uwzględniane w ocenie. Są to, przede wszystkim wystrój i lokalizacja. Doskonała lokalizacja i nowoczesne wnętrza mogą znacząco podnieść atrakcyjność hotelu dwugwiazdkowego, czyniąc go doskonałym wyborem dla gości. Ponadto, warto dodać, że ocena hoteli nie uwzględnia również stopnia automatyzacji i unowocześnień technologicznych. To oznacza, że udogodnienia takie jak automatyczna recepcja, możliwość zameldowania się za pomocą aplikacji mobilnej czy zbliżeniowe karty do pokojów nie wpływają bezpośrednio na przyznawane gwiazdki.

Usługi dodatkowe

Mimo że usługi mogą być bardziej ograniczone niż w hotelach o wyższych standardzie, goście hoteli 2-gwiazdkowych mogą oczekiwać takich udogodnień jak recepcja czynna 24/7, śniadania kontynentalne lub bufetowe oraz dostęp do informacji turystycznej.

Wybierając hotel 2-gwiazdkowy, goście mogą oczekiwać przede wszystkim funkcjonalności i podstawowego komfortu. Jest to idealna opcja dla osób szukających ekonomicznego zakwaterowania bez rezygnacji z prywatności i podstawowych udogodnień.

Szukasz noclegu w Sosnowcu lub Katowicach? Sprawdź naszą ofertę i zarezerwuj swój pobyt w euroHOTEL Sosnowiec lub euroHOTEL Katowice.

7 marca, 2024