Historia Katowic – od osady, po największe miasto Śląska

Pierwszą wzmiankę o Katowicach można znaleźć w zapisach z 1598 roku. Wtedy jeszcze stolica Górnego Śląska była małą osadą. Co wpłynęło na jej dynamiczny rozwój i czym przez kolejne lata wyróżnia się to miasto?

Wczesna historia Katowic

Historia miasta Katowice sięga XVIII wieku, kiedy to mianem dzisiejszych Katowic określano osady i wioski, zamieszkiwane głównie przez ludność górniczą i hutniczą. W 1865 roku Katowice uzyskały prawa miejskie, stając się stolicą Górnego Śląska. Jego szybszy rozwój nastąpił dzięki rozwojowi przemysłu ciężkiego w XIX wieku. Oprócz kopalń i hut, w Katowicach funkcjonowały także fabryki maszyn i urządzeń przemysłowych. W hutnictwie dominowała wówczas produkcja żelaza i stali, a także innych metali, takich jak miedź i cynk.

Czy Katowice należały do Niemiec?

Kwestią, nad którą zastanawia się wiele osób jest przynależność państwowa dawnych Katowic. Czy Katowice należały do Niemiec? Ich dawna nazwa – Kattowitz – na to wskazuje i tak właśnie jest w rzeczywistości.

Miasto przez długi czas było ośrodkiem niemieckiej kultury, a w latach 1939 – 1945 znajdowało się pod niemiecką administracją. Po zakończeniu II Wojny Światowej miasto zostało przekazane Polsce. Język niemiecki jest nadal obecny w niektórych miejscowych nazwach ulic, budynków i instytucji.

Jaka jest najstarsza dzielnica Katowic?

Huta żelaza
Huta żelaza

Najstarszą dzielnicą Katowic jest Nikiszowiec – założony w 1908 roku jako osiedle robotnicze. Jego architektura jest nietypowa dla innych budynków miasta. Większość z nich posiada wewnętrzny dziedziniec, który miał pełnić formę ogrodu, jak w budynkach Anglii. Dziś Nikiszowiec jest popularnym miejscem turystycznym i kulturalnym, z licznymi galeriami sztuki, teatrami i sklepami z rękodziełem. To także jeden z najważniejszych zabytków architektury przemysłowej na całym świecie i punkt wpisany na listę kulturowego dziedzictwa UNESCO.

Do innych dzielnic z bogatą historią zaliczają się: Załęże z lat 70 XIX wieku, Ligota-Panewniki z lat 20 XIX wieku. Większość osiedli mieszkalnych powstało dla osób zatrudnionych w kopalniach.

12 kwietnia, 2023