Zabytki Katowic – wyjątkowa mozaika w centrum
Śląska

Industrialny charakter Katowic przyciąga turystów z całego świata. Kultura łączy się tu z użytkowym budownictwem w niespotykaną mozaikę. Zabytki Katowic i miejsca stworzone w czasach współczesnych są zdecydowanie warte odwiedzenia. Zatop się w świecie muzyki, wyjątkowej architektury i historii przemysłu.

Historia Katowic

Osiedla robotnicze w Katowicach

Początki Katowic sięgają XVI wieku. W tym okresie miasto były głównie ośrodkiem rolniczym. Dzięki rozwojowi technologii, już w XIX wieku jego znaczenie znacznie wzrosło. Do miasta została doprowadzona kolej, która umożliwiła import i eksport węgla na dużą skalę, a także ułatwiła napływ ludności w celach zarobkowych.

Najprężniejszy rozwój miasta datuje się na XIX i XX wiek, dlatego większość zabytków pochodzi z tego okresu. W mieście znajdą się również perełki dla fanów wieku oświecenia. Na ich zwiedzenie często nie wystarcza jeden weekend, zwłaszcza, gdy pragniemy zobaczyć spektakle lub wysłuchać koncertu w jednej ze słynnych sal!

Zabytki Katowic

Język śląski, wyjątkowa architektura, smaczna, domowa kuchnia i ważne punkty na mapie kulturalnej świata – to właśnie Katowice. Poznaj listę polecanych zabytków i atrakcji stolicy Śląska.

Spodek w Katowicach

Miejsca kultury

Polecane miejsca, w których można poznać kulturę przemysłową to Fabryka Porcelany oraz Muzeum Hutnictwa Cynku Walcownia,

Jeśli przyjeżdżasz do Katowic, aby zwiedzić miejsca kultury wysokiej, to na planie wycieczki powinny znaleźć się: największa sala koncertowa Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego radia i najbardziej znany punkt miasta – katowicki Spodek.

Katowice to także znakomite teatry, np. Teatr Śląski, im. Stanisława Wyspiańskiego.

Centrum w Katowicach

Nowoczesne Katowice

Katowickie murale to wielkoformatowe, kolorowe obrazy na ścianach budynków, które ożywiają zwykle ponurą architekturę. Szczególnie polecamy trójwymiarowy mural u zbiegu ulic J. Dudy-Gracza, Granicznej, Warszawskiej i 1 Maja.

Polecamy także punkt o nazwie “Warszawa II”, czyli wieżę widokową stworzonej ze zrewitalizowanej przestrzeni po starej kopalni z widokiem na miasto.

Interesujące budynki

Katowice można poznać również poprzez spacer po inspirujących 22 osiedlach. Mieszczą się tam liczne pałace, na przykład braci Goldsteinów, Dawna Łaźnia Miejska i wyjątkowy punkt w skali światowej – osiedle robotnicze Nikiszowiec o wyjątkowym układzie budynków.

Kościoły

Z kolei katedry i wyjątkowy kościółek świętego Michała Archanioła z XVI wieku w całości zbudowany z drewna to punkt obowiązkowy dla osób ceniących architekturę sprzed wieków.

23 marca, 2023