REZERWACJA
LICZBA GOŚCI

Zabytki Katowic – wyjątkowa mozaika w centrum
Śląska

Centrum w Katowicach

Industrialny charakter Katowic przyciąga turystów z całego świata. Kultura łączy się tu z użytkowym budownictwem w niespotykaną mozaikę. Zabytki Katowic i miejsca stworzone w czasach współczesnych są zdecydowanie warte odwiedzenia. Zatop się w świecie muzyki, wyjątkowej architektury i historii przemysłu.

Historia Katowic

Osiedla robotnicze w Katowicach

Początki Katowic sięgają XVI wieku. W tym okresie miasto były głównie ośrodkiem rolniczym. Dzięki rozwojowi technologii, już w XIX wieku jego znaczenie znacznie wzrosło. Do miasta została doprowadzona kolej, która umożliwiła import i eksport węgla na dużą skalę, a także ułatwiła napływ ludności w celach zarobkowych.

Najprężniejszy rozwój miasta datuje się na XIX i XX wiek, dlatego większość zabytków pochodzi z tego okresu. W mieście znajdą się również perełki dla fanów wieku oświecenia. Na ich zwiedzenie często nie wystarcza jeden weekend, zwłaszcza, gdy pragniemy zobaczyć spektakle lub wysłuchać koncertu w jednej ze słynnych sal!

Zabytki Katowic

Język śląski, wyjątkowa architektura, smaczna, domowa kuchnia i ważne punkty na mapie kulturalnej świata – to właśnie Katowice. Poznaj listę polecanych zabytków i atrakcji stolicy Śląska.

Spodek w Katowicach

Miejsca kultury

Polecane miejsca, w których można poznać kulturę przemysłową to Fabryka Porcelany oraz Muzeum Hutnictwa Cynku Walcownia,

Jeśli przyjeżdżasz do Katowic, aby zwiedzić miejsca kultury wysokiej, to na planie wycieczki powinny znaleźć się: największa sala koncertowa Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego radia i najbardziej znany punkt miasta – katowicki Spodek.

Katowice to także znakomite teatry, np. Teatr Śląski, im. Stanisława Wyspiańskiego.

Nowoczesne Katowice

Katowickie murale to wielkoformatowe, kolorowe obrazy na ścianach budynków, które ożywiają zwykle ponurą architekturę. Szczególnie polecamy trójwymiarowy mural u zbiegu ulic J. Dudy-Gracza, Granicznej, Warszawskiej i 1 Maja.

Polecamy także punkt o nazwie “Warszawa II”, czyli wieżę widokową stworzonej ze zrewitalizowanej przestrzeni po starej kopalni z widokiem na miasto.

Interesujące budynki

Katowice można poznać również poprzez spacer po inspirujących 22 osiedlach. Mieszczą się tam liczne pałace, na przykład braci Goldsteinów, Dawna Łaźnia Miejska i wyjątkowy punkt w skali światowej – osiedle robotnicze Nikiszowiec o wyjątkowym układzie budynków.

Kościoły

Z kolei katedry i wyjątkowy kościółek świętego Michała Archanioła z XVI wieku w całości zbudowany z drewna to punkt obowiązkowy dla osób ceniących architekturę sprzed wieków.

EUROHOTEL Katowice