Kościół św. Anny w sercu Nikiszowca
Perła katowickiej architektury w samy sercu Nikiszowca! Obowiązkowy punkt wycieczek naszych hotelowych gości.
Kościół świętej Anny – rzymskokatolicki kościół parafialny . Znajduje się w centralnej części zabytkowego osiedla Nikiszowiec, przy placu Wyzwolenia. To kolejna wyjątkowa atrakcja architektoniczna w zasięgu zaledwie pięciu minut spacerem od naszego hotelu!
Budowę tego neobarokowego kościoła rozpoczęto w 1914 roku, a jego poświęcenie miało miejsce 23 października 1927 roku. Kościół powstał z datków parafian oraz właścicieli kopalni „Giesche” a architektami świątyni byli Emil i Georg Zillmannowie – projektanci całego tutejszego osiedla robotniczego i jego zabudowy. Nie dziwi, więc, że kościół ze swoją majestatyczną bryłą idealnie wpisuje się w całość krajobrazu Nikiszowca.
Architektura i wnętrze
Trójnawowa świątynia zaprojektowana i wybudowana została na planie krzyża z transeptem. Budowla zaskakuje ogromną przestrzenią wnętrz: Jeśli wierzyć liczbom i projektom:
– powierzchnia kościoła wynosić ma 2500 metrów,
– długość 69,5 metrów,
– szerokość w transepcie aż 40 metrów.
– wysokość 17 metrów a w kopule 25!
– wysokość wieży 55 metrów,
– jednorazowo kościół może przyjąć około 4000 wiernych!
Elewacja fasady wykonana została – podobnie jak większość obiektów w Nikiszowcu – z cegły licówki. Na fasadzie znajdują się dwie wieże, a ponad miejscem modłów wznosi się duża kopuła. Wokół prezbiterium zrobiono obejście dla procesji ofiarnej.
Uwagę modlących się i zwiedzających przyciąga wyjątkowe neobarokowe wyposażenie, w szczególności ołtarz z wizerunkiem świętej Anny – patronki kościoła powstały w warsztacie monachijskiego artysty Gerga Schreinera, neobarokowy żyrandol z brązy wiszący nad nawą to dzieło Zillmannów, autorem witraży okiennych jest Georg Schneidera z Ratyzbony, a stacje drogi krzyżowe namalowane na metalowych płytach wykonał Otto Kowalewski z Katowic.
W nawach bocznych znajdują się ołtarze Matki Boskiej i świętej Barbary. Uwagę przyciągają też chrzcielnica, ambona.
Monumentalne organy – z 5350 piszczałek – powstały w Karniowie w Czechach w firmie braci Rieger i dzięki doskonałej akustyce obiektu często wykorzystywane są do koncertów organowych. Na organach grało wielu wybitnych muzyków, w tym Joachim Grubich, Julian Gembalski czy Jerzy Erdmann. W roku 1987 została nagrana na tym instrumencie płyta winylowa, na której Jerzy Erdman wykonuje utwory Feliksa Nowowiejskiego, który sam w 1932 roku wizytował tenże instrument.
W 1928 roku poświęcono aż pięć dzwonów dla kościoła, z czego cztery zostały w czasie II wojny światowej zarekwirowane przez Niemców. W świątyni pozostał najmniejszy, noszący imię św. Anny. W 1977 roku świątynia wzbogaciła się o dwa nowe dzwony o wadze 1400 i 2080 kg, wykonane w Odlewni dzwonów Eugeniusza Felczyńskiego.